Ninth International Conference on TEXT, SPEECH and DIALOGUE
TSD 2006, Brno, Czech Republic, September 11–15 2006
Topics | Committees | Important Dates | Contact info | Call for Participation
Conference Program
The conference will be held in Hotel Continental, Brno (see the Conference Location page). For technical details see the equipment list.

Monday, September 11, 200614:00 - 19:00RegistrationLounge
Tuesday, September 12, 20068:00 - 9:00RegistrationLounge
9:00 - 9:30Opening SessionHall II
9:30 - 10:30Eduard Hovy - invited talkHall II
10:30 - 11:00Coffee BreakLounge
11:00 - 12:30Parallel Sessions (2 x 3)Hall II, Hall III
12:30 - 13:30Lunch BreakRestaurant
13:30 - 14:30Poster Session (10)Lounge
14:30 - 16:00Parallel Sessions (2 x 3)Hall II, Hall III
16:00 - 16:30Coffee BreakLounge
16:30 - 18:00Parallel Sessions (2 x 3)Hall II, Hall III
18:00 - 19:00Demo SessionLounge
19:00 - 22:30Welcome ReceptionRestaurant
Wednesday, September 13, 20069:00 - 10:00Louise Guthrie - invited talkHall II
10:00 - 10:30Coffee BreakLounge
10:30 - 12:30Parallel Sessions (2 x 4)Hall II, Hall III
12:30 - 13:30Lunch BreakRestaurant
13:30 - 14:30Poster Session (10)Lounge
14:30 - 16:30Parallel Sessions (2 x 4)Hall II, Hall III
16:30 - 17:00Coffee BreakLounge
17:00 - 19:00Parallel Sessions (2 x 4)Hall II, Hall III
19:00 - 20:00Program Committee MeetingSmall lounge
Thursday, September 14, 20069:00 - 10:00James Pustejovsky - invited talkHall II
10:00 - 10:30Coffee BreakLounge
10:30 - 12:30Parallel Sessions (2 x 4)Hall II, Hall III
12:30 - 13:30Lunch BreakRestaurant
13:30 - 24:00Trip and Conference Dinner
Friday, September 15, 20069:30 - 10:30Eva Hudlicka - invited talkHall II
10:30 - 11:00Coffee BreakLounge
11:00 - 12:00Panel Discussion on Emotions in Text, Speech and DialogueHall II
12:00 - 13:00Lunch BreakRestaurant
13:00 - 14:00Poster Session (10)Lounge
14:00 - 15:30Parallel Sessions (2 x 3)Hall II, Hall III
15:30 - 16:00Closing CeremonyHall II

Tuesday, September 12, 2006
8:00Registration (Lounge)
9:00Opening Session (Hall II)
9:30Eduard Hovy - invited talk (Hall II)
chair: Frederick Jelinek
10:30Coffee Break (Lounge)
Parallel Sessions (2 x 3)
Section Text (Hall II)
chair: Jan Hajic
Section Speech (Hall III)
chair: Josef Psutka
11:00Lorenza Moreno-Monteagudo, Ruben Izquierdo-Bevia, Patricio Martinez-Barco and Armando Suarez:
A Study of the Influence of PoS Tagging on WSD
Sangki Kang and Yongserk Kim:
A Dissonant Frequency Filtering for Enhanced Clarity of Husky Voice Signals
11:30Jiri Semecky and Petr Podvesky:
Extensive Study on Automatic Verb Sense Disambiguation in Czech
Milan Rusko, Juraj Hamar:
Character Identity Expression in Vocal Performance of Traditional Puppeteers
12:00Lucia Specia and Maria das Gracas Volpe Nunes:
Exploiting the Translation Context for Multilingual WSD
France Mihelic, Janez Zibert:
Robust Speech Detection Based on Phoneme Recognition Features
12:30Lunch Break (Restaurant)
13:30Poster Session (10) (Lounge)
chair: Ales Horak
Marta Casar and Jose A.R. Fonollosa:
Analysis of HMM Temporal Evolution for Automatic Speech Recognition and Verification
Jan Stepanek:
Post-Annotation Checking of Prague Dependency Treebank 2.0 Data
Tino Haderlein and Dominik Zorn and Stefan Steidl and Elmar Noth and Makoto Shozakai and Maria Schuster:
Visualization of Voice Disorders Using the Sammon Transform
Maciej Piasecki:
Hand-written and Automatically Extracted Rules for Polish Tagger
Bong-Wan Kim and Yongnam Um and Yong-Ju Lee:
Syllable-Based Recognition Unit to Reduce Error Rate for Korean Phones, Syllables and Characters
Alexander Gelbukh and Grigori Sidorov and Jose Angel Vera-Felix:
Paragraph-Level Alignment of an English-Spanish Parallel Corpus of Fiction Texts using Bilingual Dictionaries
Aitor Alvarez, Idoia Cearreta, Juan Miguel Lopez, Andoni Arruti, Elena Lazkano, Basilio Sierra, Nestor Garay:
Feature Subset Selection Based on Evolutionary Algorithms for Automatic Emotion Recognition in Spoken Spanish and Standard Basque Language
Tomas Holan and Zdenek Zabokrtsky:
Combining Czech Dependency Parsers
Jan Nouza and Jindrich Zdansky and Petr Cerva and Jan Kolorenc:
A System for Information Retrieval from Large Records of Czech Spoken Data
Michal Zemlicka:
Parsing with Oracle
Parallel Sessions (2 x 3)
Section Text (Hall II)
chair: Gilles-Maurice de Schryver
Section Speech (Hall III)
chair: Ivan Kopecek
14:30Guy De Pauw, Gilles-Maurice de Schryver and Peter W. Wagacha:
Data-Driven Part-of-Speech Tagging of Kiswahili
David Escudero-Mancebo and Valentin Carde noso-Payo:
Visualization of Prosodic Knowledge Using Corpus Driven MEMOInt Intonation Modelling
15:00Dana Hlavackova and Ales Horak and Vladimir Kadlec:
Exploitation of the VerbaLex Verb Valency Lexicon in the Syntactic Analysis of Czech
Damien Lolive, Nelly Barbot, Olivier Boeffard:
Comparing B-spline and Spline Models for F0 Modelling
15:30Petr Nemec:
Annotation of Temporal Relations within a Discourse
Michel Vacher and Jean-Francois Serignat and Stephane Chaillol and Dan Istrate and Vladimir Popescu:
Speech and Sound Use in a Remote Monitoring System for Health Care
16:00Coffee Break (Lounge)
Parallel Sessions (2 x 3)
Section Text (Hall II)
chair: Karel Pala
Section Text II (Hall III)
chair: Milan Rusko
16:30Filip Jurcicek and Jan Svec and Jiri Zahradil and Libor Jelinek:
Use of Negative Examples in Training the HVS Semantic Model
Zornitsa Kozareva, Sonia Vazquez and Andres Montoyo:
The Effect of Semantic Knowledge Expansion to Textual Entailment Recognition
17:00Vladislav Kubon and Marketa Lopatkova and Martin Platek and Patrice Pognan :
Segmentation of Complex Sentences
Virginia Francisco and Pablo Gervas:
Automated Mark Up of Affective Information in English Texts
17:30Carlos D. Martinez-Hinarejos:
Automatic Annotation of Dialogues Using n-grams
Sandra Roger and Agustina Buccella and Alejandra Cechich and Manuel Sanz Palomar:
ASeMatch: A Semantic Matching Method
18:00Demo Session (Lounge)
David Joffe & Gilles-Maurice de Schryver:
New Features of the Professional Lexicography Application TshwaneLex 2.0
Antonín Dvořák:
Software system LFLC2000 for reasoning under vagueness
M. Carmen Fernández Leal:
Words for emotions
Pražák Aleš, Psutka J. V., Hoidekr Jan:
LVCSR System for Automatic Online Captioning
A. Uria, M. I. Torres, V. Guijarrubia, J. Garmendia, O. Aizpuru and E. Alonso:
A virtual butler controlled by speech
Marita Ailomaa, Pavel Cenek, Agnes Lisowska, Miroslav Melichar and Martin Rajman:
Archivus: A multimodal system for multimedia meeting browsing and retrieval
19:00Welcome Reception (Restaurant)

Wednesday, September 13, 2006
9:00Louise Guthrie - invited talk (Hall II)
chair: James Pustejovsky
10:00Coffee Break (Lounge)
Parallel Sessions (2 x 4)
Section Text (Hall II)
chair: Eduard Hovy
Section Speech (Hall III)
chair: Vaclav Matousek
10:30Soonhee Hwang, Youngim Jung, Aesun Yoon and Hyuk-Chul Kwon:
Building Korean Classifier Ontology Based on Korean WordNet
Andreas Maier and Tino Haderlein and Elmar Noth:
Environmental Adaptation with a Small Data Set of the Target Domain
11:00David Tugwell:
Language Modelling with Dynamic Syntax
Christian Hacker and Anton Batliner and Elmar Noth :
Are You Looking at Me, are You Talking with Me: Multimodal Classification of the Focus of Attention
11:30Vaclava Benesova and Ondrej Bojar:
Czech Verbs of Communication and the Extraction of their Frames
Ales Prazak, J. V. Psutka, Jan Hoidekr, Jakub Kanis, Ludek Muller and Josef Psutka:
Automatic Online Subtitling of the Czech Parliament Meetings
12:00Songwook Lee:
Cascaded Grammatical Relation-Driven Parsing Using Support Vector Machines
Maider Lehr and Andoni Arruti and Amalia Ortiz and David Oyarzun and Michael Obach:
Speech Driven Facial Animation using HMMs in Basque
12:30Lunch Break (Restaurant)
13:30Poster Session (10) (Lounge)
chair: Pavel Rychly
Igor A. Bolshakov and Sofia N. Galicia-Haro:
Featuring of Sex-Dependent Nouns in Databases Oriented to European Languages
Iosif Mporas, Panagiotis Zervas and Nikos Fakotakis:
Detecting Broad Phonemic Class Boundaries from Greek Speech in Noise Environments
Mi-young Kang, Sung-won Jung, Hyuk-chul Kwon and Aesun Yoon:
Automatic Korean Phoneme Generation via Input-text Preprocessing and Disambiguation
Klara Vicsi and Gyorgy Szaszak:
Prosodic Cues for Automatic Phrase Boundary Detection in ASR
Vaclav Klimes:
Transformation-Based Tectogrammatical Analysis of Czech
Mikyong Ji, Sungtak Kim and Hoirin Kim:
Composite Decision by Bayesian Inference in Distant-Talking Speech Recognition
Nguyen Thanh Tri and Akira Shimazu and Le Cuong Anh and Nguyen Minh Le:
Applying RST Relations to Semantic Search
Pascal Wiggers and Leon J. M. Rothkrantz:
Dynamic Bayesian Networks for Language Modeling
Jong-Hoon Oh and Key-Sun Choi and Hitoshi Isahara:
A Hybrid Model for Extracting Transliteration Equivalents from Parallel Corpora
Łukasz Brocki and Danijel Korzinek and Krzysztof Marasek:
Recognizing Connected Digit Strings Using Neural Networks
Parallel Sessions (2 x 4)
Section Text (Hall II)
chair: Victor Zakharov
Section Speech (Hall III)
chair: Pavel Cenek
14:30Ying Chen and Kadri Hacioglu:
Exploration of Coreference Resolution: The ACE Entity Detection and Recognition Task
Israel Suaste-Rivas and Alejandro Diaz-Mendez and Carlos A. Reyes-Garcia and Orion F. Reyes-Galaviz:
Hybrid Neural Network Design and Implementation on FPGA for Infant Cry Recognition
15:00Soto Montalvo, Raquel Martinez, Arantza Casillas, Victor Fresno:
Multilingual News Document Clustering: Two Algorithms Based on Cognate Named Entities
Hwa Jeon Song and Hyung Soon Kim:
Fast Speaker Adaptation Using Multi-Stream Based Eigenvoice in Noisy Environments
15:30Oscar Ferrandez, Rafael M. Terol, Rafael Mu noz, Patricio Martinez-Barco and Manuel Palomar:
A Knowledge Based Strategy for Recognising Textual Entailment
Jachym Kolar and Elizabeth Shriberg and Yang Liu:
Using Prosody for Automatic Sentence Segmentation of Multi-Party Meetings
16:00Kiwamu Yamagata and Satoshi Fukutomi and Kazuyuki Takagi and Kazuhiko Ozeki:
Sentence Compression Using Statistical Information about Dependency Path Length
Supphanat Kanokphara and Julie Carson-Berndsen:
Phonetic Question Generation Using Misrecognition
16:30Coffee Break (Lounge)
Parallel Sessions (2 x 4)
Section Text (Hall II)
chair: David Tugwell
Section Speech (Hall III)
chair: Jindrich Matousek
17:00Jan Ptacek, Zdenek Zabokrtsky:
Synthesis of Czech Sentences from Tectogrammatical Trees
Ben Allison, David Guthrie and Louise Guthrie:
Another Look at the Data Sparsity Problem
17:30Maciej Piasecki and Grzegorz Godlewski:
Effective Architecture of the Polish Tagger
Marcin Szymanski and Stefan Grocholewski:
Post-Processing of Automatic Segmentation of Speech using Dynamic Programming
18:00Eduard Bejcek, Petra Mollerova, Pavel Stranak:
The Lexico-Semantic Annotation of PDT
Lukas Burget and Jan Cernocky and Michal Fapso and Martin Karafiat and Pavel Matejka and Petr Schwarz and Pavel Smrz and Igor Szoke:
Indexing and Search Methods for Spoken Documents
18:30Esau Villatoro-Tello and Luis Villase nor-Pineda and Manuel Montes-y-Gomez:
Using Word Sequences for Text Summarization
Ozlem Ozturk and Tolga Ciloglu:
Segmental Duration Modelling in Turkish
19:00Program Committee Meeting (Small lounge)

Thursday, September 14, 2006
9:00James Pustejovsky - invited talk (Hall II)
chair: Louise Guthrie
10:00Coffee Break (Lounge)
Parallel Sessions (2 x 4)
Section Dialogue (Hall II)
chair: Ludwig Hitzenberger
Section Speech (Hall III)
chair: Leon Rothkrantz
10:30Jakub Kanis and Jiri Zahradil and Filip Jurcicek and Ludek Muller:
Czech-Sign Speech Corpus for Semantic Based Machine Translation
Petr Motlicek and Hynek Hermansky and Harinath Garudadri and Naveen Srinivasamurthy:
Speech Coding Based on Spectral Dynamics
11:00Siska Fitrianie, Leon J.M. Rothkrantz:
Two-Dimensional Visual Language Grammar
Jindrich Matousek and Daniel Tihelka and Jan Romportl:
Current State of Czech Text-to-Speech System ARTIC
11:30Melanie Hartmann and Dirk Schnelle:
Task Switching in Audio Based Systems
Daniel Tihelka and Jindrich Matousek:
Diphones vs. Triphones in Czech Unit Selection TTS
12:00Nico Schlaefer and Petra Gieselmann and Thomas Schaaf and Alex Waibel:
A Pattern Learning Approach to Question Answering within the Ephyra Framework
Mark Fek and Peter Pesti and Geza Nemeth and Csaba Zainko and Gabor Olaszy:
Corpus-Based Unit Selection TTS for Hungarian
12:30Lunch Break (Restaurant)
13:30Trip and Conference Dinner

Friday, September 15, 2006
9:30Eva Hudlicka - invited talk (Hall II)
chair: Ivan Kopecek
10:30Coffee Break (Lounge)
11:00Panel Discussion on Emotions in Text, Speech and Dialogue (Hall II)
chair: Elmar Noeth
  • Elmar Noeth
  • Nadia Mana
  • Geza Nemeth
  • Eva Hudlicka
12:00Lunch Break (Restaurant)
13:00Poster Session (10) (Lounge)
chair: Petr Sojka
Andras Hocza and Andras Kocsor:
Hungarian-English Machine Translation using GenPar
Adam J. Sporka, Pavel Zikovsky and Pavel Slavik:
Explicative Document Reading Controlled by Non-speech Audio Gestures
Milena Slavcheva:
Semantic Representation of Events: Building a Semantic Primes Component
Mare Koit and Maret Valdisoo and Olga Gerassimenko and Tiit Hennoste and Riina Kasterpalu and Andriela Raabis and Krista Strandson:
Processing of Requests in Estonian Institutional Dialogues: Corpus Analysis
Ales Padrta and Jan Vanek:
A Structure of Expert System for Speaker Verification
Andreas Ratzka and Christian Wolff:
A Pattern-based Methodology for Multimodal Interaction Design
Zdenek Hanzlicek and Jindrich Matousek:
First Steps towards New Czech Voice Conversion System
Konrad Lukaszewicz and Matti Karjalainen:
Simple Method of Determining the Voice Similarity and Stability by Analyzing a Set of Very Short Sounds
Kwangcheol Shin, Ajith Abraham and SangYong Han:
Enhanced Centroid-Based Classification Technique by Filtering Outliers
NamOh Kang, Alexander Gelbukh, SangYong Han:
PPChecker: Plagiarism Pattern Checker in Document Copy Detection
Parallel Sessions (2 x 3)
Section Text I (Hall II)
chair: Martin Klimo
Section Speech (Hall III)
chair: Jan Cernocky
14:00Filip Gralinski:
Some Methods of Describing Discontinuity in Polish and their Cost-Effectiveness
Pierre Alain, Olivier Boeffard and Nelly Barbot:
Evaluating Language Models within a Predictive Framework: an Analysis of Ranking Distributions
14:30Fabrice Colas and Pavel Brazdil:
On the Behaviors of SVM and some Older Algorithms in Binary Text Classification Tasks
Jan Trmal and Jan Zelinka and Jan Vanek and Ludek Muller:
Silence/Speech Detection Method Based on Set of Decision Graphs
15:00Stephane Huet and Guillaume Gravier and Pascale Sebillot:
Are Morphosyntactic Taggers Suitable to Improve Automatic Transcription?
15:30Closing Ceremony (Hall II)

TSD 2005 | TSD 2004 | TSD 2003 |